Vyhláškou MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov. Vyhláška o požiarnej prevencii ustanovuje činnosti, ktoré vytvárajú zvýšené riziko možnosti vzniku požiaru, ku ktorým patrí hlavne manipulácia s otvoreným ohňom na miestach s možnosťou vzniku požiaru, prípadne na miestach, kde sa vyrábajú, spracúvajú alebo skladujú výbušniny a iné nebezpečné látky.
Činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru sú činnosti, ktoré vytvárajú zvýšené riziko možnosti vzniku požiaru pri výrobe, spracúvaní, používaní alebo pri skladovaní horľavých látok. Miesta so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru sú miesta, v ktorých sa nachádzajú horľavé látky za takých podmienok, že vytvárajú zvýšené riziko možnosti vzniku požiaru.
Právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba pri výkone činností so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru a na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru musí zabezpečiť ochranu pred požiarmi. Rovnako je potrebné postupovať aj v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, kedy vlastník lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom vykonáva preventívne a represívne opatrenia vymedzené Vyhláškou 121/2002. Podujatia na ktorých sa zúčastňuje väčší počet osôb sa môže uskutočniť len v objektoch a na miestach, ktoré sú na tieto účely určené a ktoré spĺňajú podmienky zabezpečenia ochrany pred požiarmi najmä z hľadiska záchrany osôb pri požiari.
Vyhláška stanovuje podrobnosti pri výkone preventívnych protipožiarnych prehliadok. Rozdeľuje druhy protipožiarnych hliadok a bližšie definuje ich odbornú prípravu a činnosti.
Vyhláška definuje potrebu dokumentácie ochrany pred požiarmi právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby, ktorá obsahuje podrobnosti o požiarnom štatúte, požiarnom poriadku pracoviska, požiarnych poplachových smerniciach, požiarnom evakuačnom pláne, požiarnej knihe, analýze nebezpečenstva vzniku požiaru a iných dokumentoch.
Určuje zameranie a podrobnosti o zameraní a obsahu odbornej prípravy technikov a špecialistov požiarnej ochrany. Definuje podmienky pri overovaní a osvedčovaní odbornej spôsobilosti.
Vyhláška bližšie pojednáva aj problematikou ŠPD v štvrtom oddiely, kde sa rozdeľujú druhy protipožiarnych kontrol na základe zamerania kontroly v priestoroch právnických osôb alebo podnikajúcich fyzických osôb. K výkonu ŠPD patrí aj zisťovanie príčin vzniku požiarov.
§ 41 o Zisťovaní príčin vzniku požiarov uvádza nasledovné:
„Pri každom požiari sa zisťuje príčina jeho vzniku. Na základe údajov a poznatkov získaných pri zisťovaní príčiny vzniku požiaru sa vypracúva správa o zásahu alebo odborný posudok o príčine vzniku požiaru, alebo požiarnotechnická expertíza.“
Stanovenie príčiny vzniku požiaru je špecifická odborná činnosť, ktorá sa zameriava na zistenie okolností súvisiacich so vznikom požiaru. Zo získaných poznatkov a údajov pri zisťovaní príčiny vzniku požiaru sa vypracúva potrebná dokumentácia.
Poznatky z tejto činnosti nachádzajú následne uplatnenie v oblasti požiarnej prevencie. Pri ZPvP spolupracuje prezídium HaZZ, KR HaZZ a OR HaZZ aj s inými orgánmi, najmä s Policajným zborom Slovenskej republiky, Kriminalistickým a expertíznym ústavom Policajného zboru (KEÚ PZ), Národným inšpektorátom práce, inšpektorátmi práce, so súdmi a prokuratúrou.
Aktuálne znenie:
Klik